Достапни линкови

Шумски пожари на Далечниот исток на Русија


Архива: Сателитска снимка од шумските пожари во Сибир 23.07. 2016

Околу 37 пожари се пријавени во Сибир, на Далечниот исток на Русија, кои опфаќаат повеќе од 4.200 хектари земјиште, соопшти денеска руската Федерална служба за заштита на шумите. Оттаму велат дека најголемите пожари се во регионите Амур и Забајкале.

Пожари исто така се пријавени и во регионите Бурјатија, Иркутск Тува, велат од службата наведувајќи дека погодени од пожари се и еврејскиот автономен регион Хабаровски краи и Рриморски краи на Далечниот исток.

Сезоната на шумски пожари во Русија обично секоја година започнува во април и мај и главно ги погодува густите шуми во Сирир и Далечниот исток.

Во април 2015 година, во шимските пожари во јужен Сибир загинаа најмалку 34 луѓе.

XS
SM
MD
LG