Достапни линкови

Ѕанакопулос: Грција направи остапки за името, на ред е Македонија


Знамиња на Грција, Македонија и Европска унија

Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос пред денешната средба во Виена за спорот за името изјави дека неговата земја во преговорите направила отстапки и сега е време и Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор.

На редовен брифинг со новинарите тој ги повтори позициите на Грција која има два предуслови, односно сложено име и ерга омнес. Според него, Грција смета дека предусловите се логични и праведни.

XS
SM
MD
LG