Достапни линкови

Киргистанскиот Парламент ја одобри новата Влада


Членовите на новата Влада на Киргистан

Новата Владата на Киргистан положи заклетва во Парламентот по една недела откако беше распуштена претходната. Членовите на новиот кабинет предводен од Мухамедкали Абилгазијев беа одобрени по само неколку часа откако пратениците го избраа Откурбек Јамшитов за државен обвинител по неговото номинирање од страна на претседателот Соронбаи Јиенбеков. Владата на претходниот премиер Сапар Исаков беше распуштена откако пратениците не и изгласаа доверба.

XS
SM
MD
LG