Достапни линкови

Талибанците најавија пролетна офанзива во Авганистан


Погреб на жртва од напад на талибанците во Авганистан

Талибанците соопштија дека почнуваат со пролетна офанзива во Авганистан. Милитантната група во соопштението објавено на нивната веб страна наведува дека најмногу ќе се фокусираат на “убивање и заробување на американските освојувачи“. Како втор приоритет, посочуваат, ќе им бидат внатрешните поддржувачи на Американците, односно авганистанските власти и сили.

XS
SM
MD
LG