Достапни линкови

Ердоган најави предизборен митинг во Европа


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека планира во мај да одржи предизборен митинг во Европа, но одби да каже за која земја станува збор.

Минатата година Ердоган се судри со европски функционери околу обидот на неговата партија да одржи собири во европските градови со турска дијаспора, во рамки на кампањата пред референдумот за проширување на претседателските овластувања.

Германија, Холандија и Австрија ги забранија собирите.

Минатата недела Ердоган закажа предвремени парламентарни и претседателски избори за 24 јуни, речиси 18 месеци пред планираното.

XS
SM
MD
LG