Достапни линкови

Туск и порача на Албанија дека преговорите со ЕУ не се лесни


Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама изјави дека преговорите со ЕУ не се лесни. Тој порача дека неговиот сон е Албанија да го продолжи патот кон Европа.

„Во најдобар интерес е Албанија да биде целосно интегрирана во ЕУ. Она што го стори Албанија е доволно за да се отворат преговорите. Сега, предизвикот е да ги убедиме сите земји во јуни и да започнат преговорите. Јас секогаш сум внимателен, но, велам, сум оптимист. ЕУ е најголем инвеститор за целиот регион“, изјави Туск.

Тирана е првата дестинација од балканската турнеја на Туск, во чии рамки ќе ги посети и Подгорица, Белград, Приштина, Сараево и Скопје.

XS
SM
MD
LG