Достапни линкови

Макрон и Путин разговарале за Сирија


Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во телефонски разговор му порачал на неговиот руски колега Владимир Путин дека е посветен на јакнење на дијалогот меѓу завојуваните страни во Сирија. Макрон изразил желба да соработува со Русија заради „кредибилен политички процес“, но и заради „интензивирање на доставата на хуманитарната помош за цивилите“.

Тоа е прв телефонски разговор меѓу Макрон и Путин од нападите на Соединетите Држави, Велика Британија и Франција на Сирија на 14 април. Макрон денеска ја започнува официјалната посета на САД, а Русија ќе ја посети на 24 и 25 мај.

XS
SM
MD
LG