Достапни линкови

Русија не донела одлука за испорака на ракетниот систем во Сирија


Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека властите се уште не донеле одлука за тоа дали да испорачаат ракетен одбранбен систем С-300 на Сирија. Тој за време на посетата на Пекинг истакна дека ќе треба да се почека на одлуката на руското и сириското лидерство.

Лавров претходно во интервју за новинската агенција РИА порача дека Русија во минатото не го направила тоа поради противењето на западните земји. Тој порача дека во услови на воздушните ракетни напади врз Сирија, неговата земја повеќе нема морална обврска да се држи до ветувањето. САД, Британија и Франција истрелаа повеќе од 100 ракети врз сириски објекти како одговор на хемискиот напад на владините сили врз цивили во градот Дума.

XS
SM
MD
LG