Достапни линкови

Иран забрани употреба на криптовалути


Илустрација за биткоин

Иран ја забрани употребата на биткоинот и другите криптовалути во банките и финансиските институции. Одлуката била донесена во декември од страна на владиниот комитет за перење на пари, а сега стапува на сила.

Според соопштението, забраната била неопходна поради тоа што сите криптовалути имаат капацитет да бидат употребени за перење на пари и за финансирање на тероризам.

XS
SM
MD
LG