Достапни линкови

Парламентот на Киргистан го потврди назначувањето на Абилгазиев за премиер


Обраќање во Парламентот на новиот премиер на Киргистан Мухамедали Абилгазиев.

Киргистанскиот Парламент го потврди назначувањето на Мухамедали Абилгазиев на премиерската функција по еден ден откако беше соборен сојузникот на поранешниот претседател Алмазбек Атамбаев.

Во новиот кабинет на Абилгазиев има нови функционери, но и дел од претходната влада на Сапар Исаков. Претседателот Соронбаи Јиенбеков ја распушти владата на Исаков откако пратениците не и изгласаа доверба.

XS
SM
MD
LG