Достапни линкови

Романскиот претседател со критика за преместување на амбасадата во Израел


Романскиот претседател Клаус Јоханис

Романскиот претседател Клаус Јоханис упати остри критики за плановите на владејачката партија за преместување на амбасадата на земјата во Израел од Тел Авив во Ерусалим. Неговиот кабинет соопшти дека Јоханис не бил консултиран ниту информиран во процесот.

Шефот на Социјалдемократската партија Ливиу Драгнеа изјави дека одлуката за преместување на амбасадата била донесена и оти процедурите се во тек. Според Јоханис, одлуката не била заснована врз цврста и широка анализа.

XS
SM
MD
LG