Достапни линкови

„Отворено општество“ на Сорос заминува од Унгарија


Банер против Сорос, Будимпешта

Фондацијата „Отворено општество“ на Џорџ Сорос ќе ја затвори канцеларијата во Будимпешта и ќе се пресели во Берлин, пишува австрискиот весник „Ди Пресе“. Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја нападна работата на американскиот милијардер со унгарско потекло, обвинувајќи го за мешање во внатрешните работи на земјата и за помагање на опозицијата. Орбан се залага за построга легислатива за работата на невладините организации, потег што е критикуван од меѓународната заедница.

XS
SM
MD
LG