Достапни линкови

Спасовски не очекува нов мигрантски бран


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска изјави дека не постојат закани од нов мигрантски бран на „балканска рута“. Тој за време на генералното собрание на шефовите на полициите од државите на ЈИЕ во Охрид порача дека Македонија е подготвена во секој момент соодветно да реагира доколку мигрантската криза добие на интензитет.

Одговарајќи на новинарско прашање за евентуално активирање на мигрантската рута поради случувања на Блискиот Исток и односите меѓу ЕУ и Турција, Спасовски истакна дека македонската полиција јужната граница ја контролира засилена со сили на повеќе држави од регионот и од ЕУ.

XS
SM
MD
LG