Достапни линкови

Хрватската делегација ја прекина посетата на Србија поради Шешељ


Хрватскиот парламент

По инцидентот во српското Собрание, кога лидерот на радикалите Војислав Шешељ ја пцуеше хрватаската делегација и го газеше хрватското знаме, хрватската делегација предводена од претседателот на Саборот, Гордан Јандроковиќ одлучи да го откаже состанок со министерката за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ и се повлече во Амбасадата на Хрватската во Белград.

Од Хрватската Влада информираа дека по телефонскиот разговорот на премиерот Андреј Пленковиќ со претседателот на Саборот Гордан Јандроковиќ, одлучено е хрватската делагација да ја прекине посетата на Србија.

Хрватската делегација, како што соопштија од Кабинетот на српскиот претседател требаше утре да има средба и со Александар Вучиќ.

„Дивеењето на Шешељ“, по одлуката на хрватската делгација да се вратат во Загреб, најостро го осудија претседателката на српското Собрание Маја Гојковиќ и премиерката Ана Брнабиќ.

XS
SM
MD
LG