Достапни линкови

Коѕијас ја отфрла можноста Македонија во јуни да влезе во НАТО


Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за време на посетата на Скопје на 23 март, годинава

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во интервју за грчкото радио 247 изјави дека е очигледно оти Македонија во јуни нема да влезе во НАТО. Според него, за да се ратификува евентуален договор за името ќе треба да поминат многу процедури, најпрвин спроведување на референдум, а потоа и негово усвојување во Собранието и тоа ќе трае до есен.

Во однос на преговорите тој посочи дека идентитетот е прашање на самоопределување, а за националноста ќе се користи новото име, односно во пасошите ќе стои „државјанин на таа и таа земја, државјанин на името за кое што ќе постои договор“.

Во однос на предлозите Коѕијас истакна дека е отфрлено името „Република Македонија (Скопје)“, при што Грција и оставила простор на земјата да ја одбере одредницата, која, според него, ќе треба да е и за внатрешна употреба. Тој притоа категорично ја отфрли можноста за постигнување на договор без промени на Уставот и ерга омнес.

XS
SM
MD
LG