Достапни линкови

Уапсени 15 демонстранти во Киргистан


Дел од демонстрантите на денешните протести во Киргистан

Киргистанските власти соопштија дека 15 лица биле уапсени на протестот пред рудник за злато. Жители на реонот Тогуз-Торо протестираа против плановите за изградба на нов објект за преработка на злато во близина на градот Казарман.

Некои од демонстрантите фрлале камења кон полицијата. Премиерот Сапар Исаков го отпушти гувернерот на областа поради тоа што не успеал да ги спречи немирите.

XS
SM
MD
LG