Достапни линкови

Дачиќ ја отфрли можноста од санкции за Русија


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ врз Белград врши континуирано наметнување на обврската за усогласување на надворешната политика во поглед на Русија и приклучување на санкциите.

Но, според него, Србијанема да се приклучи кон казнените мерки. Тој порача дека земјата не може така да се однесува кон пријателите, бидејќи тоа не е во нејзин национален интерес.

XS
SM
MD
LG