Достапни линкови

Русија без одлагање ќе одговори на американските санкции


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков изјави денеска дека неговата земја нема да го одложи усвојувањето на законот кој е одговор на американските санкции.

Членовите на долниот дом на Парламентот претходно соопштија дека размислуваат за усвојување на закон со кој ќе му се даде моќ на Кремљ да забрани или ограничи увоз на производи од САД. Според Риабков, властите разговарале за, според нив, злоупотребата на Вашингтон на статусот на доларот како глобална резервна валута.

XS
SM
MD
LG