Достапни линкови

Туркменистан забранил увоз на костими за капење


Turkmenistan. Kamil market . Asgabat, 11.21.2017. cashier women , food , paying.

Туркменската влада го забрани увозот на нови бикини и други традиционални костими за капење, принудувајќи ги пливачите и капачите на плажите и базените да ги користат своите стари костуми или сами да се креираат нови.

Сопствениците на продавници за вакви производи велат дека царинските службеници, покрај костимите за капање, го запреле увозот и на кратки пантолони и за мажи и за жени.

"Додека се приближува сезоната за пливање, побарувачката за овие производи расте", изјави еден продавач за РСЕ.

Царинските службеници не ја објаснуваат причината за оваа забрана.

XS
SM
MD
LG