Достапни линкови

САД се „на готовс“ ако Дамаск нападне со хемиско оружје


САД ја предупредија владата на Сирија дека се „на готовс“ за повторен напад ако Дамаск спроведе хемиски напади, објавија светските новински агенции.

Предупредувањето дојде откако САД, заедно со сојузниците Франција и Велика Британија, започнаа воздушни напади врз Сирија, како одговор на сомнителниот хемиски напад на армијата лојална на сирискиот лидер Башар ал Асад.

Советот за безбедност на Обединетите нации го отфрли барањето на Русија, клучен сојузник на Сирија, нападот да го осуди како неоправдана "агресија" против суверена држава.

XS
SM
MD
LG