Достапни линкови

Случувањата во Сирија можат да предизвикаат бегалски притисок и врз Македонија


Macedonia - Representatives of the four parties signed the Treaty of Przino afternoon at the residence of EU Delegation in Skopje held a new meeting.

Како држава се подготвуваме и за зголемување на мигрантскиот притисок врз границите по нападот на САД, Франција и на Велика Британија врз Сирија, а како реакција атакот на сирискиот режим со хемиско оружје врз цивили.

Ова денеска го истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска за време на брифинг со новинарите, а на новинарско прашање дали нападот врз Сирија ќе донесе нов бран бегалци кон ЕДвропа, а на чија рута е и Македонија.

„Она што се случува денеска уште од раните утрински часови во Сирија покажува колку е кревка безбедносната ситуација во светот и колку за жал темите од типот на мир и безбедност повторно стануваат главни теми. Тоа ни покажува и нам како мала држава колку ние важно да бидеме дел од системи за колективна безбедност“, рече Шеѓеринска.

XS
SM
MD
LG