Достапни линкови

Германија нема да учествува во воздушни напади врз Сирија


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска исклучи можност Германија да учествува во воени напади врз Сирија. Таа истакна дека Германија нема да учествува во воени акции против Сирија и нагласи дека Германија ќе поддржи и ќе прави се со цел да се испрати сигнал дека е неприфатливо користење хемиско оружје.

Во меѓувреме францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека постои доказ оти режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад употребил хемиско оружје при нападот врз Дума во саботата.

„Имаме доказ дека хемиското оружје што е употребено е хлор и дека тоа било користено од страна на режимот на Башар ал-Асад,“ изјави Макрон во интервју за француската телевизија ТФ1.

XS
SM
MD
LG