Достапни линкови

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир


Headquarters in Brussels, April 12, 2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Го повикуваме сирискиот режим и неговите поддржувачи да дозволат укажување меѓународна медицинска помош и меѓународни набљудувачи. Треба да ја заштитиме забраната за хемиско оружје,“ додаде Столтенберг.

Тој ги повика виновниците за употреба на хемиско оружје да понесат одговорност за нападот во Сирија.

XS
SM
MD
LG