Достапни линкови

Гутереш предупредува да не ескалира ситуацијата во Сирија


Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди да не се дозволи конфликтот во Сирија да излезе од контрола откако американскиот претседател Доналд Трамп и порача на Русија, која е сојузник на режимот на Башар Ал Асад да се подготви бидејќи САД ќе спроведат ракетен напад врз земјата. Тој на земјите членки на Советот за безбедност на ОН им ја изразил загриженоста за ризиците од таквиот развој на настаните.

XS
SM
MD
LG