Достапни линкови

Протести во Ниш против промена на сопствеништвото на аеродромот


Учесници на протестите во Ниш

Жители на Ниш денеска излегоа на протести против промена на сопствеништвото на аеродромот од градот на државата. Демонстрантите побараа оставка од градоначалникот, кој е член на владејачката партија на претседателот Александар Вучиќ.

Советниците од општината го одложија гласањето за предлогот со аеродромот да менаџира државата наместо градот. Советот на општината го усвои предлогот на 30 март, велејќи дека тоа ќе помогне аеродромот да стане посилен економски и да има подобра позиција на пазарот. Минатата година повеќе од 330 илјади луѓе патувале преку аеродромот кој има летови до 11 дестинации.

XS
SM
MD
LG