Достапни линкови

Заев - Не е возможно влез во НАТО под ФИРОМ


Архивска фотографија - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и премиерот Зоран Заев во Скопје

Не е возможно Македонија да влезе во НАТО под референцата ФИРОМ, доколку до следниот самит не се најде решени на спорот за името, вели премиерот Зоран Заев. Тој потсетува дека при посетата на Македонија генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека таа работа не ја бива. Премиерот во интервју за МИА вели дека е возможно асоцијативно членство по теркот на Шведска и други земји, но сепак желбата на Македонија е членство во НАТО.

Што се однесува до разговорите во спорот за името со Грција, Заев вели дека достоинството и идентитетот, тие се отприлика црвените линии на Македонија.

„Чувството на достоинство е секогаш она кое што не боли, дали некој ќе не погази, дали некој ќе се обидува да не обезличи, дали ќе не омаловажи. Затоа што омаловажени, обезличени, повредени не сме ни достоинствен партнер за партнерството за кое што се залагаме. Јас ова многу добро го знам и затоа водам голема грижа решението да биде достоинствено за двете страни“; вели Заев.

Заев вели дека по ова прашање очекува конструктивен пристап од страна на опозицијата и од Претседателот на државата. Тој вели дека ако се успее во оваа работа, тоа ќе биде успех на сите.

Заев вели дека има придвижување во процесот, имало позитивен исчекор во Виена, за кој, како што вели верува дека ќе биде заокружен дополнително на следната средба меѓу министрите Димитров и Коѕијас.

„На крајот на април, или, можеби, почетокот на мај, можно е да имаме средба на премиерско ниво. Тоа секако зависи од двете страни, но треба да знаат граѓаните, важно е прашањето, премногу важно, но не по секоја цена“, вели Заев.

Заев останува на ставот дека е против предвремени избори. Прво, како што вели ,за тоа што критикувал кога се одеше на предвремени избори, а второ доаѓа од доаѓа од деловниот сектор и знае дека постојани избори се проблем за стопанството.

XS
SM
MD
LG