Достапни линкови

Руската амбасада во Лондон бара средба со министерот Борис Џонсон


Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон

Руската амбасада во Лондон побара состанок со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Во соопштението од амбасадата се наведува дека односите со британското министерство за надворешни работи се „тотално незадоволителни“ и оти е крајно време за разговор меѓу амбасадорот Александар Јаковленко и министерот Џонсон.

Британската страна соопшти дека ќе одговори на барањето „во догледно време“.

Скрипал беше отруен со нервен отров на 4 март во Солсбери. Лекарите соопштија дека нивната состојба се подобрува.

Велика Британија ја обвини Русија за труењето, но Москва негира. Труењето предизвика дипломатска криза меѓу Москва и Западот.

XS
SM
MD
LG