Достапни линкови

Вучиќ следниот петок на средба со Меркел


Српскиот претседател Александар Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ следниот петок на 13 април ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, на нејзина покана, соопштија од неговиот кабинет.

Заменик портпаролот на германската влада Урлике Демер денеска изјави дека на средбата ќе бидат разгледани билатералните односи на двете земји, регионалните прашања, како и европските и економските теми. Вучиќ и Меркел последен пат се сретнаа во Берлин на 27 февруари, а претстојната средба ќе биде нивен 12 состанок.

XS
SM
MD
LG