Достапни линкови

Тачи: Приштина секогаш е подготвена за политички договор


Претседателот на Косово Хашим Тачи

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека Приштина, и политичкото раководство на Косово, за разлика од Белград, секогаш биле подготвени за политички договор со кој би се ставило крај на политичкото и историско непријателство меѓу Србија и Косово подолго од еден век. На конференцијата „Сценарио за големо финале на Косово и Србија“, во организација на институтот РИДЕА, Тачи истакна дека во решавањето на односите меѓу Србија и Косово се загубени десетици години и тоа не по вина на Приштина. Тој оцени дека се изгубени многу добри можности поради „недостигот на политичка волја на раководството на Србија да стави крај на политичкото и историското непријателство меѓу Косово и Србија, постаро од еден век“.

XS
SM
MD
LG