Достапни линкови

Рускиот амбасадор во ОН ги предупреди Британците


Рускиот амбасадор во Обединетите нации Василиј Небензија

Рускиот амбасадор во Обединетите нации Василиј Небензија ја осуди британската влада поради обвинувањата дека Москва стои зад труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Британија. Небензија, отворајќи го состанокот на Советот за безбедност посветен на тоа прашање изјави дека Русија била жртва на „избрзана, неуредна и злонамерна кампања што ја водат Британија и нејзините сојузници“. Тој ги предупреди британските власти да не си „играат со оган“ и оти ќе зажалат поради нивниот одговор на труењето на екс шпионот.

XS
SM
MD
LG