Достапни линкови

Кремљ жали за отстранувањето профили на руски медиуми на Фејсбук


Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков

Кремљ соопшти дека отстранување на профили на Фејсбук контролирани од страна на руски медиуми е непријателски чекор и цензура. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков го даде коментарот по неколку дена откако социјалната мрежа избришала дузина страни поврзани со руската „фабрика на тролови“ која е обвинета за користење на Фејсбук со цел да влијае на претседателските избори во САД во 2016 година.

Запрашан дали одлуката на Фејсбук е акт на непријателство и цензура, Песков потврдно одговори и изрази жалење. Фејсбук пред два дена отстрани 870 профили и 138 страници, како и 65 профили на Инстаграм, од кои 95 проценти беа на руски јазик.

XS
SM
MD
LG