Достапни линкови

Заев: Могерини и Хан во Скопје по објавувањето на извештајот за напредокот


Прес-конференција на премиерите на Македонија и Словенија Заев и Церар

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се очекува да ја посетат Македонија на 18 април, еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на земјите од страна на Европската комисија, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

„Нашите очекувања се дека тоа ќе се случи после Извештајот што го очекуваме на 17 април. Веројатно тоа би било 18 април посетата овде, затоа што тогаш тука ќе се одржи Дигиталниот самит. Верувам дека 18 и 19 април ќе бидат датумите кога ќе биде посетата од комесарот Хан и од високата претставничка Могерини“, рече премиерот Заев на новинарско прашање, на заедничката прес-конференција со неговиот гостин, словенечкиот премиер Мирослав Церар.

XS
SM
MD
LG