Достапни линкови

МНР: Коѕијас по Велигден во Скопје, точниот датум не е утврден


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас при последната посета на Скопје на 23 март, годинава

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас ќе го посети Скопје после празниците, потврдуваат од МНР за Радио Слободна Европа.

„Начелно има согласност дека министерот за надворешни работи Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје по Велигден, но точен датум кога ќе се случи посетата се уште не е усогласен меѓу кабинетите на двајцата министри“, велат од МНР.

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров оствари средба со Коѕијас и со медијаторот на ОН, Метју Нимиц во петокот во Виена. Коѕијас претходно на 22 и 23 март го посети Скопје.

XS
SM
MD
LG