Достапни линкови

Русија: Над 41.000 бунтовници евакуирани од Гута


Илустративна фотографија. Сирија.

Повеќе од 41.000 бунтовници и членови на нивните семејства ја напуштија источна Гута откако сириските владини сили и нивните сојузници ја консолидираа власта во регионот, изјави рускиот генерал Јуриј Евтушенко. Тој рече дека членовите на групата Фајлак ал-Рахман ги напуштиле населбите Ербин, Ибар, Аин Тарма и Замалка, придружувани од сириските безбедносни служби, сириската арапска Црвена полумесечина и руските воени полицајци. Руската државна новинска агенција ТАСС го цитираше Јевтушенко кој изрази надеж дека операцијата за евакуација на борците и семејствата на Фајлак ал Рахман ќе ја убеди најголемата бунтовничка група, Џејш ал-Ислам, да го положи своето оружје и да замине на територијата во северозападна Сирија. Остатоците од антивладините бунтовници останаа на последните места на територијата во источна Гаута, бидејќи руските и сириските воени претставници објавија дека сириските владини сили и нивните сојузници зазеле повеќе од 90 проценти од поранешниот бунтовнички регион. Руските воени претставници рекоа дека постигнале договор за евакуација на повредените од Дума, североисточно од главниот град Дамаск. Договорот беше постигнат од преговарачкиот комитет составен од граѓански лидери и претставници на Џаис ал-Ислам, кој сè уште контролира голем дел од Дума.

XS
SM
MD
LG