Достапни линкови

Состанок на ДУИ за коалицијата, името и јазикот


Претседателот на ДУИ, Али Ахмети

Претседателството на Демократската Унија за Интеграција го оддржа третото продолжение на состанокот на Претседателството започнато на 16ти март годинава.

На состанокот, Претседателот Али Ахмети го запозна раководството на партијата околу разговорите со коалицискиот партнер во врска со проширувањето на парламентарното мнозинство како и спорот со името, а истовремено зборуваше и за законот за употреба на јазикот.

Членовите на Претседателството детално го разгледаа текот на имплементацијата на програмата и го затворија делот на известување од министрите, заменици министри и државни секретари пред партиското раководство.

Состанок на Претседателството ќе продолжи наредниот петок, на 13ти април, со почеток од 14:00 часот во седиштето на партијата во Тетово каде ќе започне широка дискусија околу градењето на страгијата на ДУИ за две децении пред нас.

XS
SM
MD
LG