Достапни линкови

Русија ги повикала амбасадорите на земјите кои протераа дипломати


Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков

Руското министерство за надворешни работи соопшти денеска дека повикале 30 амбасадори од земјите кои протераа руски дипломати поради труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал во Британија со цел да им дадат известување за одговорот на Москва.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави дека земјата била принудена да се одмазди по протерувањето на повеќе од 150 руски дипломати. Британија ја обвинува Русија дека е одговорна за нападот на Скрипал и неговата ќерка Јулија со нервен гас што предизвика дипломатски спор меѓу Москва и западните земји.

XS
SM
MD
LG