Достапни линкови

Бугарија нема да протера руски дипломати ќе одржува дијалог со Москва


Бугарскиот премиер Бојко Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека неговата земја не планира да протера руски дипломати поради труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал во Англија.

Според него, Бугарија која претседава со Европската унија, треба да одржува отворен дијалог со Русија, во момент на тензични односи меѓу западните земји и Москва. Тој порача дека Бугарија изразила солидарност со ЕУ и НАТО сојузниците, со тоа што го повикала на консултации својот амбасадор во Москва, а за воведување на мерки потребни се дополнителни докази.

XS
SM
MD
LG