Достапни линкови

Убиени тројца Палестинци во судири со израелската војска


Израелската војска патролира долж границата каде се собрани демонстрантите во Појасот Газа

Палестинското министерство за здравство соопшти дека три лица биле убиени, а 365 повредени во судирите со израелски војници на границата меѓу Појасот Газа и Израел. Според министерството, дел од повредите биле нанесени од гумени куршуми а дел од солзавец.

Палестинците во Појасот Газа планираат да започнат протест со шатори во траење од шест недели во близина на границата со Израел на кои ќе бараат на палестинските бегалци да им се овозможи да се вратат дома. Израелската војска го зголеми обезбедувањето на границата. Повикот за протест беше упатен од милитантната група Хамас која владее во Појасот Газа.

XS
SM
MD
LG