Достапни линкови

Коѕијас се надева на позитивни чекори за името


Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас пред денешната средба со неговиот македонски колега Никола Димитров и медијаторот на ОН, Метју Нимиц кусо во изјава за новинарите изрази надеж дека ќе бидат постигнати позитивни чекори во разликите за спорот за името. Средбaтa се oдржувa вo прoстoриите нa министерствo зa нaдвoрешни рaбoти нa Австријa.

Димитров и Коѕијас, во пресрет на средбата со посредникот на ОН, како и минатиот пат, разговорите ги почнаа со неформална работна вечера. Позицијата на Грција е сложено име со географска одредница, за севкупна употреба и промена на македонскиот Устав.

XS
SM
MD
LG