Достапни линкови

Ципрас: Македонија да има сила да донесе тешки одлуки за името


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека се надева оти за решавање на спорот за името одѕив ќе има и од Македонија, за која прашањето, според него, е од егзистенцијално значење. Тој на регионална конференција за продуктивна реконструкција посочи дека посакува Македонија да го сфати тоа и да има сила да преземе тешки одлуки.

Според Ципрас, се преговара за да се постигне решение кое ја гарантира грчката историја и нејзиното културно наследство, а во исто време ќе исклучува секаков вид на иредентизам од другата страна. Тој истакна дека сакаат решение кое ќе издржи низ времето и затоа како предуслов се бара промена на Уставот на Македонија.

XS
SM
MD
LG