Достапни линкови

Средба на лидерите на Северна и Јужна Кореја


Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун со неговиот колега од Јужна Кореја, Мун Џае Ин

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун денеска ќе се сретне со неговиот колега од Јужна Кореја, Мун Џае Ин во село кое се наоѓа на границата меѓу двете земји. Самитот, кој е трет меѓу двете земји од корејската војна во 1950-53 година се очекува да ги подобри глобалните дипломатски напори за решавање на ќор сокакот во нуклеарната програма на Северна Кореја. Средбата беше најавена на вчерашните разговори меѓу високи претставници на двете земји во селото Панмунџом.

XS
SM
MD
LG