Достапни линкови

Жбогар со оцена дека се интензивираат преговорите за името


Евроамбасадорот Самуел Жбогар

Амбасадорот на Европската унија во Македонија, Самуел Жбогар денеска оцени дека во преговорите за спорот за името постои посветеност и дискусиите се интензивираат што, според него, е добро.

Тој при денешниот престој во Прилеп, одговарајќи на новинарско прашање порача дека гледа оти кај Македонија и Грција постои посветеност за изнаоѓање решение кое ќе биде прифатливо за двете страни. Тој порача дека Европска унија одблиску го следи прашањето и го поддржува процесот.

XS
SM
MD
LG