Достапни линкови

Путин отворен за одржување на самит со Трамп


Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин се уште е подготвен да одржи самит заедно со неговиот американски колега Доналд Трамп и покрај масовното протерување на руски дипломати од западните земји.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков порача дека тоа зависи од САД, иако Русија е отворена за корисен и искрен однос со сите земји. Според него, Русија во моментот нема информации за подготвеноста на Трамп да се сретне со Путин по одлуката на Вашингтон да протера околу 60 дипломати.

XS
SM
MD
LG