Достапни линкови

Косовските власти со предупредување за Српска листа за ЗСО


Косовскиот министер за инфраструктура Пал Лекај

Косовскиот министер за инфраструктура Пал Лекај предупреди дека ќе бидат уапсени членовите на Српска листа доколку формираат Заедница на српски општини во земјата (ЗСО). Тој посочи дека тие можат да бидат приведени во моментот кога ќе бидат против законите и Уставот на Косово. Партијата Српска листа вчера донесе одлука да излезе од косовската Влада поради инцидентот во Митровица.

Шефот на канцеларијата на српската влада за Косово, Марко Ѓуриќ и Никола Селаковиќ, генерален секретар на српскиот претседател, беа уапсени вчера во Митровица, а насобраните околу зградата на Митровачкиот двор беа растерани од косовските специјалци со солзавец.

XS
SM
MD
LG