Достапни линкови

Протести по пожарот во рускиот град Кемерово


Протестите во Кемерово

Илјадници луѓе излегоа на протести во сибирскиот град Кемерово на кои побараа оставка од регионалните власти како и одговори за пожарот во трговски центар при кој загинаа 64 лица, од кои повеќето деца.

Демонстрантите носеле транспаренти испишани со зборовите „Корупцијата убива“, „Оставка“ и „Кажете ја вистината“. Рускиот претседател Владимир Путин кој го посети градот вети дека одговорните ќе бидат казнети.

XS
SM
MD
LG