Достапни линкови

Евакуирани стотици луѓе во Казахстан поради поплави


Поплави во Казахстан во април, минатата година

Стотици луѓе се евакуирани во источен Казахстан откако топењето на снегот предизвика поплави во регионот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во последните 5 дена повеќе од 750 луѓе биле евакуирани и дека е прогласена вонредна состојба во градовите Глубокој и Шемонајха. Локалните власти стравуваат дека ситуацијата може да се влоши, бидејќи се очекувааат и врнежи од дожд во регионот.

XS
SM
MD
LG