Достапни линкови

САД со санкции за 7 компании од Пакистан


\Знамињата на САД и на Пакистан

САД воведоа санкции за седум пакистански компании поради сомнение дека биле вклучени во нуклеарна трговија. Таквиот чекор може да ги наруши плановите на Пакистан за членство во Групата на нуклеарни добавувачи, која е група на земји кои може да тргуваат нуклеарни технологии.

Односите меѓу САД и Пакистан се затегнати во последните години поради наводната поддршка на Исламабад на милитантите групи кои се борат против авганистанските и американските сили во земјата. Пакистан ги негира таквите обвинувања.

XS
SM
MD
LG