Достапни линкови

Десетици уапсени на опозициски митинг во Минск


Десетици лица се уапсени во Белорусија, кога опозициските активисти се обиделе да одржат митинг во главниот град Минск. Денешниот митинг имал за цел да ја одбележи 100-годишнината од прогласувањето на независноста на Белорусија од Русија во 1918 година. Традиционално на денешниот ден познат како Ден на слободата, противниците на авторитарната влада на белорускиот претседател Александар Лукашенкa одржуваат протести. Белоруската опозиција го обвини Лукашенко дека се обидува да го избрише белорускиот идентитет и "русифицира" поранешната советска република. Групата за човекови права Вјасна соопшти дека околу 30 демонстранти биле уапсени пред митингот, вклучително и 15 во источниот регион Могилев. Претходно властите ги притворија политичарите од опозицијата Микола Статкевич и Владимир Нјаклјев како и 12 организатори на маршот.

За прв пат по 24 годишно владеење Лукашенкa им дозволи јавно да го слават 25-ти март како Ден на слободата.

XS
SM
MD
LG