Достапни линкови

Путин ги повика граѓаните на единство


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин им се заблагодари на гласачите за нивната безрезервна поддршка и ги повика граѓаните да ги стават настрана нивните политички разлики во име на напредокот. Путин и се обрати на нацијата откако изборната комисија и официјално го прогласи за победник на изборите со освоени 76,69 од гласовите.

Во неговото телевизиско обраќање Путин порача дека властите ќе направат се со цел да им го подобрат животот на граѓаните, но и дека има проблеми со кои се соочуваат кои не можат веднаш да бидат решени.

Според него, владата ќе се фокусира на креирањето работни места, зголемување на приходите и подобрување на здравствениот систем и изградба на нова инфраструктура.

XS
SM
MD
LG