Достапни линкови

Иванов нема да го потпише указот за Законот за јазици


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов останува на веќе изнесениот став за Законот за употреба на јазиците и за потпишувањето на указот за негово прогласување, јавува МИА. Иванов на 14 март по повторното донесување на законот во трето читање порача дека Уставот и совеста не му дозволуваат да стави потпис на указ за прогласување на таков закон.

XS
SM
MD
LG